NASZE PRZĘDZE

NASZE
PRZĘDZE

MERINOMANIA

Historia wełny jest tak długa jak historia cywilizacji. Wyroby z niej wytwarzano już w starożytności. Jej kariera od wieków trwa nieprzerwanie.

Obecnie szczególną popularnością cieszy się wełna merynosów, owiec żyjących na terenach o ekstremalnie trudnych warunkach klimatycznych.

Posiada ona wyjątkowe cechy - ogrzewa gdy jest zimno, chłodzi gdy jest gorąco. Jest miękka i puszysta, niezwykle cienka oraz sprężysta. Nie drażni skóry. Ma właściwości antyalergiczne. Jej jakość i technologia wytwarzania powodują, że jest łatwa w pielęgnacji. Bezpośredni kontakt włókien wełnianych z ciałem ludzkim poprawia krążenie krwi. 

NASZE PRODUKTY

Wszystkie nasze produkty posiadają oznaczony na wewnętrznej wszywce skład surowcowy.

Sprawdzaj metki, wybieraj świadomie i kupuj wyroby z surowców naturalnych. Zwracaj uwagę na detale i staranność wykończenia. Stosuj się do zaleceń producenta. Dzięki temu długo będziesz się cieszyć ze swojego zakupu.

WEŁNA MERYNOSÓW

Wełna to materiał uzyskiwany z sierści owiec nizinnych i wysokogórskich, lam i wielbłądów. Jest jednym z najpopularniejszych włókien naturalnych stosowanych w przemyśle odzieżowym.

Szczególnym uznaniem cieszą się wełny merynosowe charakteryzujące się wysoką miękkością i puszystością, ich włókna są bardzo cienkie i sprężyste. Przy wyrobach z wełny merino nie odczuwa się efektu „drapania skóry”, charakterystycznego dla wełen pozyskiwanych z owiec zamieszkujących tereny nizinne.

KASZMIR

Kaszmir to wełna pozyskiwana z sierści kóz kaszmirskich zamieszkujących głównie tereny Mongolii i Chin. Włókna pozyskuje się poprzez ręczne wyczesywanie lub skubanie wełny, raz do roku, zazwyczaj na wiosnę.

Kaszmir jest jednym z najdroższych włókien na świecie dlatego w produkcji dziewiarskiej najczęściej stosowany jest w postaci dodatków do innych włókien (5-15%), rzadziej w dzianinach w 100% wykonanych z tej przędzy. Podnosi także prestiż wyrobu i zmniejsza szorstkość wełny owczej.

WEŁNA ALPAKA

Alpaki to zwierzęta z rodziny wielbłądowatych. Żyją w Andach – od południowego Peru, Chile po północną Boliwię. 

Ich wełna jest lekka, miękka i delikatna, ale jednocześnie bardzo wytrzymała.

Nie zawiera substancji, będących najczęstszymi alergenami i nie wymaga użycia chemikaliów do obróbki – dzięki temu jest hipoalergiczna. Niska zawartość lanoliny sprawia, iż nie zatrzymuje obecnych w powietrzu zanieczyszczeń, a to uodparnia ją na zabrudzenia i czyni łatwiejszą w czyszczeniu niż np. wełna owcza. Włókna są także bardziej błyszczące, elastyczne, sprężyste i trzykrotnie bardziej rozciągliwe niż włókno owcze.

Wełna alpaka jest towarem luksusowym – produkuje się niej 400 razy mniej niż wełny owczej.

BAWEŁNA

Bawełna jest włóknem roślinnym. Uzyskiwana jest z torebek nasiennych rośliny o tej samej nazwie.

Jej włókna są bardzo cienkie i wytrzymałe na rozciąganie. Posiada dobrą higroskopijność, łatwo usuwa się z niej zabrudzenia. Jest miękka w dotyku, wygodna w użytkowaniu i bardzo przewiewna. Jakość bawełny zależy od długości włókna.

Najbardziej ceniona jest bawełna produkcji egipskiej, którą stosujemy w naszych wyrobach.

JEDWAB

Jedwab powstaje z kokonów jedwabnika morwowego lub dębowego. Jest niezwykle cienkim i delikatnym włóknem białkowym wytwarzanym przez jedwabniki do budowy kokonu. Jedwab uznawany jest za najlepszy produkt naturalnej biotechnologii. 

Posiada wszelkie zalety włókna. Jest ciepły, gdy jest chłodno i przewiewny w cieplejsze dni. Chłonie wilgoć szybciej niż bawełna i szybciej wysycha, a jednocześnie zachowuje pewien poziom wilgoci potrzebny naszej skórze. Dzianiny jedwabne są niezwykle przyjemne w dotyku.

Ze względu na swoje unikalne własności, jedwab uznawany jest w świecie mody za jeden z najszlachetniejszych materiałów.